ANKARA
0312 473 28 29
İSTANBUL
0216 576 54 01

Atık Beyanı için Hangi Evraklar Belgeler Gereklidir? Atık Beyan Sistemi Sistemleri Nedir Nasıl Yapılır ?

Atık Beyanı için Hangi Evraklar Begeler Gereklidir?

Atık beyanı için atıkların teslim edildiğine dair belgelerin olması gerekmektedir. Bunlar Tehlikeli Atıklar İçin Ulusal Atık Taşıma Formları(UAFT) ve Ambalaj Atıkları için atık teslim alındığını gösterir Makbuz/Fatura/Koçan Kayıtlarıdır.


Atık Beyan Sistemi Sistemleri Nedir Nasıl Yapılır ?

Tehlikeli Atık Beyan Sistemi Nedir Nasıl yapılır ?

Tehlike atıkların beyanı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulmuş http://online.cevre.gov.tr yazılımı üzerinden kullanıcı adı ve şifre alınarak yapılmaktadır. Tehlikeli Atıkların beyanı sisteme girilebilmesi için yıl içerisinde teslim edilen tehlikeli atıklara ait düzenlenmiş Ulusal Atık Taşıma Formu(UATF)nda belirtilen bilgiler girilmelidir. Ulusal Atık Taşıma Formu Olmadan Tehlikeli Atıkların Teslimi, Taşınması ve Bertarafı Yasaktır. Dolayısıyla Bildirim Yapılırken Ulusal Atık Taşıma Formu Olmayan Hiçbir Atık için beyan yapılamaz.

Ambalaj Atıkları Beyan Sistemi Nedir Nasıl yapılır ?

Ambalaj atıklarının beyanı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulmuş http://atikambalaj.cevre.gov.tr yazılım üzerinden kullanıcı adı ve şifre alınarak yapılmaktadır. Ambalaj Atıkları Beyanı yapabilmek için yıllık 3000 kg ambalajı Türkiye Cumhuriyeti Sınırları içerisinde piyasaya sürülmüş olmalıdır. 3000kg ambalajı çıkmayan işletmelerin bildirim yükümlülüğü yoktur. Ambalaj atıklarının ne kadar piyasaya sürüldüğünü belirleyebilmek için firmanın kayıtlarının düzgün olması gerekmektedir. Piyasaya sürülen ambalajları belirlemeden en güzel yöntem faturalardan hesap yapabilmektir. Örneğin yıl içerisinde 100.000 adet ürün sattığınızı belirlediniz ve her bir ürünün ambalaj gramajı 0.1 kg olduğu bilinmekte. Bu bilgiler ışığında 100.000x0.1=10.000kg ambalaj piyasaya sürmüş olduğunuzu hesaplayabilirsiniz. Hesaplanmış olduğunuz değerleri http://atikambalaj.cevre.gov.tr  adresine kullanıcı adı ve şifrenizi girerek sistemde ilgili alanlara belirtilmesi gerekmektedir. Tabi bildirim sırasında anlattığımız kadar basit olmadığını söylemekte fayda var. Zira bildirim sadece tek alandan oluşmamaktadır. Örneğin ambalajlar PP ambalaj mı yoksa PE ambalaj mı bunları belirlemek gerekmekte. Ayrıca Birincil, İkincil veya Üçüncül Ambalaj olup olmadığını da ayırmanız gerekmektedir. Bitmedi… Birde sizin adınıza yıl içerisinde üretim yapan tedarikçilerinizin ambalajını da hesaplamalısınız. Tüm bunları yaptıktan sonra size ambalaj üretimi yapan firmalardan ne kadar ambalaj aldığınızı da sisteme girmelisiniz. Dolayısıyla işin karmaşıklığına bakıldığında ambalaj bildirimi ile ilgili çevre danışmanlık firmaları ile çalışmanız daha mantıklı göründüğünü söyleyebiliriz.


Atık Yağ Bildirim Sistemi Nedir Nasıl yapılır ?

Atık yağların beyanı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulmuş http://online.cevre.gov.tr yazılımı üzerinden kullanıcı adı ve şifre alınarak yapılmaktadır. Atık Yağ Beyanı da Tehlikeli atık bildiriminde olduğu gibi Ulusal Atık Taşıma Formlarına göre yapılması gerekmektedir. UATF olmada Atık Yağ Bildirimi yapılması doğru değildir.

Seveso Bildirim Sistemi Nedir Nasıl yapılır ?

Bakanlığımız yazılım portalı olan Çevre Bilgi Sistemi bünyesinde yer alan Seveso Bildirim Sistemi, Büyük Endüstriyel Kazaların Kontrolü Hakkında Yönetmelik Ekinde yer alan Tehlikeli Kimyasal Maddeleri bulunduran kuruluşların, bulundurdukları maddeler ile miktarlarını Bakanlık’a beyan ettikleri sistemdir. Yönetmelik gereği işletmeler tarafından yapılması gerekli bu beyan, Seveso Bildirimi olarak adlandırılır.

Yapılan Seveso Bildirimi sonrasında işletmeler, sistem tarafından “Alt Seviyeli Kuruluş”, “Üst Seviyeli Kuruluş” veya “Kapsam Dışı” olarak sınıflandırılır.

Seveso Bildirim Sistemine, www.online.cevre.gov.tr adresinden erişim sağlanabilir.


Tıbbı Atık Bildirim Sistemi Nedir Nasıl yapılır ?

Tıbbi atıkların beyanı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulmuş http://online.cevre.gov.tr yazılımı üzerinden kullanıcı adı ve şifre alınarak yapılmaktadır.

REFERANSLAR

 • Ankara Çevre Danışmanlık Hizmeti

 • Karabük Çevre Danışmanlık Hizmeti

 • İstanbul Çevre Danışmanlık Hizmeti

 • Ankara Çevre Danışmanlık Hizmeti

 • Ankara Çevre Danışmanlık Hizmeti

 • Ankara Çevre Danışmanlık Hizmeti

 • Çorum Çevre Danışmanlık Hizmeti

 • İstanbul Çevre Danışmanlık Hizmeti

 • Ankara Çevre Danışmanlık Hizmeti

 • Ankara Çevre Danışmanlık Hizmeti

 • Düzce Çevre Danışmanlık Hizmeti

 • Ankara Çevre Danışmanlık Hizmeti

 • İstanbul Çevre Danışmanlık Hizmeti

 • Ankara Çevre Danışmanlık Hizmeti

 • Ankara Çevre Danışmanlık Hizmeti

 • Çankırı Çevre Danışmanlık Hizmeti

 • Erzincan Çevre Danışmanlık Hizmeti